Jak vyčistit konvektomat
Konvektomat je opravdový všeuměl – vedle udržování teploty pokrmů zvládne různé způsoby přípravy jídel. V profesionální kuchyni je proto samozřejmostí a uplatní se i v domácnostech. Nevíte, jak vyčistit konvektomat od mastnoty, usazenin a připálenin? S návodem od ČISTĚ CZ to půjde jako po másle!
Konvektomaty způsobily v profesionálních gastro provozech malou revoluci. Spojují v sobě přednosti horkovzdušné trouby a vaření v páře. Dokážou nejen uchovávat pokrmy při požadované teplotě, ale můžete v nich pokrmy vařit, blanšírovat, péct, dusit, a zvládnou i konzervování ovoce a zeleniny.
Co se však hodně používá, to se také časem zašpiní. Nerezové i skleněné plochy se pokryjí mastnotou, objeví se usazeniny vodního kamene. To je přirozené a rozhodně by vás to nemělo odradit od nákupu či používání konvektomatu. Když zvolíte správný postup, půjde vám čištění konvektomatu skvěle od ruky. A na konci vás čeká uspokojivý pocit z práce, která je opravdu vidět – konvektomat bude jako nový.
Příprava na boj s mastnými usazeninami
Mastnota je při úklidu kuchyně nepřítel číslo jedna. Proto se v první řadě zaměříme na něj. Co budete potřebovat?
Nezbytnou výbavou je samozřejmě spolehlivý odmašťovací prostředek. ČISTĚ CZ nabízí ve svém e-shopu vysoce účinný přípravek Cleamen 210, který vyčistí od mastnoty všechny kuchyňské povrchy, ať už jde o nerez, sklo, nebo laminát. K nanášení přípravku na čištěný povrch se dobře hodí rozprašovač, nebo ještě lépe ruční zpěňovač. Druhou možností je Cleamen 241, specialista na čištění připálenin, který se nanáší pomocí tlakového rozprašovače.
K ideálnímu výsledku přispěje také moderní čisticí poduška s abrazivním účinkem, takzvaný pad. Pro čištění konvektomatu zvolte bílý pad, který má nejjemnější strukturu. K omytí očištěné plochy budete potřebovat houbu a na závěrečné doleštění suchou utěrku.
Čištění konvektomatu: návod č. 1
Před čištěním není od věci přečíst si návod k použití konvektomatu, kde jistě najdete příslušné instrukce i případná varování. Mějte na paměti, že návod od výrobce vašeho zařízení je nadřazen následujícímu návodu na čištění konvektomatu:
- rozložte konvektomat na všechny rozložitelné součásti,
- na znečištěné plochy naneste rozprašovačem nebo zpěňovačem přípravek Cleamen 210 ze vzdálenosti 20 cm a nechte 15 minut působit,
- vezměte bílý pad a povrch mechanicky očistěte
- pokud jste všechny nečistoty neumyli napoprvé, opakujte předchozí postup,
- povrch zbavený usazenin a mastnoty několikrát důkladně omyjte čistou vodou pomocí houby a vytřete do sucha.
Čištění konvektomatu: návod č. 2
Pokud je váš konvektomat silně znečištěný a jsou na něm i četné připáleniny, zvolte speciální přípravek Cleamen 241. K nanášení budete potřebovat tlakový rozprašovač.
- tlakovým rozprašovačem naneste Cleamen 241 a nechte působit podle intenzity znečištění 5–15 minut (doporučujeme konvektomat předem nahřát na teplotu 40–50 °C),
- očistěte mechanicky povrch bílým padem,
- jestliže jste všechny nečistoty neumyli napoprvé, postup opakujte,
- po vyčištění povrch několikrát dobře omyjte čistou vodou pomocí houby a vytřete do sucha.
Při čištění konvektomatu důsledně používejte ochranné prostředky, jako jsou úklidové rukavice, ochranné brýle, případně respirátor a zástěra. Nepoužívejte uvedené přípravky na hliník a materiály neodolné alkáliím. Zabraňte styku s pokožkou a vdechování aerosolu při aplikaci.
Potřebujete-li vyčistit nerezové povrchy od vodního kamene, přečtěte si náš další návod: Odstranění vodního kamene z nerezu.