Postup pravidelné péče o koupelnu
Milé dámy, možná i pánové. Tímto článkem vás uvedu do oblasti úklidu v koupelně, podoknu zde prostředky, které doporučuji ale i alternativy, které lze použít. Odkážu vás také na články, které se touto problematikou zaobírají podrobněji. Příjemné čtení.
1. KROK: Úklid začíná od vrchu
Jako v jakékoliv jiné místnosti, i v koupelně platí, že se při úklidu začíná od vrchu, tedy utřením prachu.
Já osobně udělám při úklidu velký nepořádek, protože vše dolešťuji papírovými ubrousky, které házím do středu koupelny a protože moje koupelna je velice nepraktická: Musí se celá leštit, obložení i podlaha mají vysoký lesk – určitě si teď mnoho žen vzpomnělo na vlastní koupelnu a všechny se mnou budou souhlasit, když řeknu, že nedoporučuji vybírat si při zařizování koupelny tyto „otrocké“ materiály.
2. KROK: Některé věci můžete dělat souběžně
Než začnete s dalším úklidem, vystříkejte veškeré odpady: v umyvadle, ve vaně, sprchovém koutě tak, že do sifonů nastříkáte prostředek, který používáte na čištění ostatních věcí v koupelně. Já používám Cleamen 410 nebo naředěný Cleamen 300/400. Prostředek nechejte v průběhu dalšího úklidu působit na špínu. Pokud máte odpady ucpané, použijte Cleamen 420.
Osobně nedoporučuji dlouhodobě používat hydroxid sodný, zkušenosti našich čtenářů a zákazníků jsou různé a odvíjí se i od materiálů, které máte v koupelně. Použití hydroxidu může napáchat i pořádnou paseku.
3. KROK: Svislé plochy – obklady
Mezitím se vrhněte na mytí obkladů za vanou (nebudete mít mokré nohy – mimochodem stát bosí v čisticím přípravku „žádnej med“) a míst, která jsou nejčastěji znečištěná (u ručníků, umyvadel – záleží na vás, jak moc z gruntu to vezmete).
4. KROK: Poumývejte drobností
Jakmile jste hotoví s mytím obkladů, dejte si do umyvadla věci (šampon, mýdlo, nádobu na kartáčky, mýdlenku, krémy aj.) a umyjte je prostředkem, který běžně používáte k mytí koupelny. Já používám nejraději Cleamen 410. „Když se mi hodně chce, vše utřu dosucha papírovými ubrousky.“ Pro úklid koupelny je nejhodnější použít bílý pad, ale můžete použít i houbičku s padem.
5. KROK: Příprava čištění toalety
Než se pustím do umývání umyvadla, vany, příp. sprchového koutu a záchodu, aplikuji do záchodové mísy vhodný přípravek, který nechejte stéct do mísy. Já používám pro běžnou péči čištění Cleamen 310.
Do něj pak položte záchodovou štětku a nechám ji tam. Štětka se během úklidu pěkně vyčistí.
6. KROK: Mytí umyvadla a vany
Na bílý pad nebo houbičku s padem naneste vhodný prostředek (já používám Cleamen 410) a umyjte umyvadlo včetně baterie, vanu nebo sprchový kout. Já špatně dostupná místa používám kartáček na zuby.
Umyvadlo umyjte i zespod. Pěkně urovnejte umyté předměty. Po použití Cleamen 410 a čištění bílým pademnení třeba dolešťovat, stačí utřít plochy, kde by mohla zůstat stát voda, to je dobrá prevence pro zamezení tvorby vodního kamene.
7. KROK: Důkladná péče o toaletu
Když máte umytou vanu, umyvadlo, kachličky a všechny předměty, vrátíte se zpět k záchodu. Ten důkladně umyji už naaplikovaným prostředkem vhodným pro mytí toalety. Umyjte také prkýnko včetně všech záhybů (na záchod je dobré si vyčlenit jeden hadřík, který nepoužíváte na nic jiného).
8. KROK: Vychytávka pro lepší výsledek
Zpříjemnit efektu dobrého úklidu – to je o maličkostech! Velmi snadno můžete upravit roličku od toaletního papíru a vaše toaleta je uklizena jako od profesionála!
9. KROK: Péče o zrcadlo
Vyleštěte zrcadlo a ostatní skleněné předměty (někdy bývají poličky nebo nádoby na mýdlo). Osobně mám osvědčený Cleamen 110 v kombinaci s papírovými ubrousky, které nepouští chlupy. Výhodou je u nich, že jsou vždy připravené a nemusím nic prát.
10. KROK: Podle toho, jak moc jdete do hloubky.
Pokud se pouštíte do většího úklidu, umyjte radiátor, vypínače, zásuvky, vytřete skříňky.
Na tyto povrchy používám naředěný Cleamen 100/200, který upotřebíte i na jiné prostory v bytě a je velice pohodlné s ním pracovat. Cleamen 100/200 si naředíte dle potřeby, jakou koncentraci potřebujete – dle znečištění povrchu. Je dobrý na lokální čištění, nezanechává čmouhy a mastné fleky. Když tedy odbočím, výborně se s ním leští nerezové digestoře v kuchyni. Já při větším úklidu peru předložky u vany a záchodu.
11. KROK: Kosmetické úpravy pro fajn výsledek
Vyrovnejte ručníky a provoňte koupelnu. K tomu používám Cleamen 101/201 – přípravek nanesu na suchý hadřík a otřu s ním některé plochy, dobré u něj je, že není olejový a nezanechává čmouhy. Dobré je ho stříknout do zárubní do koupelny => při otevření dveří krásně zavoní.
12. KROK: U podlahy končíme
Vyměňte sáček v odpadkovém koši a odstraním z podlahy veškeré věci. Podlahu umyji vhodným prostředkem. Osobně podlahu v koupelně neumývám mopem, jelikož je prostor koupelny většinou malý a s mopem se špatně manipuluje. Lepší je zakleknout a podlahu umýt. Pro mytí používám Cleamen 122, krásně voní a kvalitně myje. Když je podlaha suchá – naskládám kobereček, odpadkový koš a všechny další věci na svá místa.